
A hatósági áras taxizás kommunista elmebaj, azt el kell felejteni és vissza kell hozni a szabad árversenyt! A hatósági ár alapvetően mindenhol rossz, ugyanis az árképzés nem egy légüres térben létezik, hanem a kereslet és a kínálat összehangolásának az egyik legfontosabb kommunikációs eszköze.
Ám nagyon speciális helyzetekben szoktak azzal érvelni, hogy létszükséglet, hogy mondjuk egy hiperinfláció alatt is kenyérhez jussanak az emberek. A taxizás viszont nem létszükséglet, a budapesti tömegközlekedés teljesen rendben van. Szóval ne csináljunk úgy, mintha az, sőt, annak kifejezetten a budapesti változata – Szegeden például 2022-ben törölték el a hatósági taxiárakat – annyira speciális lenne, hogy arra nem vonatkoznak a közgazdaságtan szabályai!
A hatósági árakkal az utasoknak nincs lehetősége sem olcsóbb szolgáltatást keresni, ha valamelyiket drágállják, sem magasabb színvonalút, ha megtehetik, hogy többet fizessenek érte. Azt hagyjuk, hogy a szolgáltatások színvonala így is versenyez, ugyanannyiért legfeljebb az appok kezelőfelülete a különbség. Cserébe a taxisoknak rendszersen kuncsorogniuk kell az önkormányzatnál a tarifaemelésért.
Az ugyanakkor igaz, hogy a túltolt elvárásrendszer gúzsba köti a taxisokat. De ahelyett, hogy a taxislobbi a privilégiumai megtartásáért kisírta a rendes Uber betiltását, éppen ezért a terheik csökkentése mellett, deregulációért kellett volna/kellene, hogy lobbizzon, és akkor talán fel tudnák venni a versenyt a 21. századdal.
A szabályok egy része ugyanis nettó baromság. Teljesen fölösleges, hogy kötelező sárgára festeni az autót – ezt az infantilis New York-komplexust felejtsük már el! – és abszurd, hogy 2026-ban kötelező a telefonos diszpécser. Majd aki úgy méri fel a saját célközönségét, hogy az idősebb, az működtet telefonos ügyfélszolgálatot, ha akar, mindenki más dönthessen már arról, elég-e neki az app.
Az, hogy a nagyobb cégek több kedvezményt tudnak adni, normális, más szektorokban is vannak eltérő erőviszonyok, a Lidl és a Spar is több kedvezményt tud adni, mint Mari néni kisboltja, mégsem követeli senki, hogy az összes terméknek legyen hatósági ára. Szóval ezt jó lenne végre magunk mögött hagyni, az új kormány akár meg is tilthatná az önkormányzatoknak a hatósági taxiárak bevezetését, utána pedig jöhetne a fuvarmegosztók visszahozatala.
Frissítés: A tarifaemelés vitájában több előremutató vélemény is elhangzott, ami rendkívül örömteli! „A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a fix hatósági ár kivezetését javasolja és egy sávos modell bevezetését javasolja, ez csak a nyereség terhére biztosítana mozgásteret az árban a taxisoknak” — írta meg a Népszava, illetve „Déri Tibor a DK frakciójából arról beszélt, hogy szerinte a legjobb piactisztító eszköz a szabad verseny, nem az állandó és fix környezet, a hatósági ár, ami most van" — írta meg a Magyar Hang. A Facebook-oldalamon pedig kibontakozott egy vita a témáról, ezt itt lehet követni.



Nyilván az, de amíg a taxislobbi ki tudja harcolni magának a privilégiumokat, addig ez lesz.
Majd amikor a budapesti lakosoknak ebből elege lesz, és választott képviselői által olyan szabályozást fogad el, ami szétveri ezt a kartellt. Addig fölösleges a szabadpiaci versenyről beszélni, mert szerintem a probléma politikai (járadékvadászat).
Amúgy meg sokat megírták már, hogy a NER alatt a gyenge, rosszul szervezett érdekcsoportok meg lettek szívatva, a jól szervezett, érdekérvényesítésre képes csoportok (pl. taxisok) nem.